Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

2017

Tasarla Yap Stüdyosu - 2017

2017 yılında MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 1. Sınıf öğrencileri Tasarla ve Yap! yaz stajı kapsamında toplamda 6 projeyi tamamladı.

Projeler, sivil toplum kurumları, okul ve yerel yönetimlerin talep ve desteği doğrultusunda birbirinden farklı işlevi yerine getirmek üzere tasarlanıp inşa edildi. Tasarım ve yapım süreci İstanbul’da yürütülen projelerden üç tanesi Sarıyer’de Türkan Şoray İlkokulu iç ve dış mekanlarında gerçekleşti. İstanbul’daki diğer proje ise yerinde, öğrencilerin MEF Üniversitesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi yeni stüdyoları için yapıldı. Tasarım ve yapım aşamaları İstanbul dışında tamamlanan iki proje ise Merzifon ve Fethiye’de hayata geçirildi.
 
 
22,5 FETHİYE, KAYADİBİ KÖYÜ
 
Tasarım Ekibi (Öğrenciler)
Ayşenur Naçar
Deniz Uluköy
Doğuş Asan
Elif Alnıak
İrem Koşalay
Muhammet Talha Uçar
Semih Berkay Alankaya
Talha Kaya
Zeki Küçüksarı
Zeynep Merve Hocaoğlu
 
Proje Yürütücüleri
Derya Uzal
Eda Yeyman
 
Uygulama Desteği
Seydikemer Belediyesi
 
Katkıda Bulunanlar
Tangala Proje Platformu
Bahri Kurt  (Seydikemer Belediyesi)
Bayram İnce (Seydikemer Belediyesi)
Muharrem Büyükkaramuklu (Seydikemer Belediyesi)
 
Proje Tanımı
Yirmiikibuçuk, MEF Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 1. sınıf öğrencileri tarafından 3-16 Temmuz tarihlerinde Fethiye, Kayadibi Mahallesinde gerçekleştirildi. Seydikemer Belediyesi’nin Saklıkent yolu üzerine bulunan sosyal alanın ilk projesi olarak gerçekleştirilen performans alanı, Seydikemer Belediyesi desteği ile öncelikle Kayadibi Mahalleli çocuklar için yapıldı. Belediye ve yerel inisiyatiflerden bölgenin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda edinilen bilgi ve belgeler kullanılarak, projenin uygulamaya yönelik tasarımı İstanbul’da 2 haftalık yoğun bir çalışma sonucu ortaya çıktı.

Proje, Fethiye ikliminde, açık havada, öncelikle çocuklar ve her yaştan kullanıcının bir araya gelebileceği, grupça ve kişisel vakit geçirilmesini sağlamak üzere özelleşmiş birimlerden oluşur. Likya vadisinde, Babadağ ve Akdağların arasında yer alan proje alanı, Saklıkent yükseltisine doğrudan bakmaktadır. Bu bakış proje birimlerinin yönelimi ve formunda en önemli belirleyicilerden biridir.  

Amfi formundaki bu performans birimleri çevrelendiği manzaranın belirli noktalarına doğru yönelir. Manzarayla kurdukları görsel bağ, yan yana dizili performans kutularının birbirlerinden bağımsız, günün her saatinde kullanılabilmelerine olanak sağlar. Bütünsel tasarım, inşaatlarda sıkça kullanılan 5’e10 ve 5’e 5 çam ahşap kerestelerin farklı ebatlarda, bakışın sürekliliğini sağlamak üzere değişen açılarla bir araya getirilmesi ile sağlanır.

*Proje adını, birimlerin üretimi boyunca, 45 derecelik bakış açılarını oluşturmak için 22,5 derece ile dikkatle kesilmesi gereken ahşap elemanlardan alır.

Proje Çizimi 1
Proje Çizimi 2
Proje Çizimi 3

 


 
 
MEF FADA HANGAR,  MEF Üniversitesi
 
Tasarım Ekibi (Öğrenciler)
Ceren Kalaycı
Elif Ütebay
Enes Kaya
Güven Aylin Seziş
İdil Tutak
İmran Deniz Ertunan
Merve Uçan
Merve Yalçınkaya
Naz Üstündağ
Onur Berk Doğrulttucu
Roweida Emad Taha Nimry
Zeynep Yüksel
 
Proje Yürütücüleri
Arda İnceoğlu
Zeynep Aydemir
 
Katkıda Bulunanlar
Cemal Temel
Mehmet İnceoğlu
 
Proje Tanımı
FADA Hangar, MEF Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 1.sınıf öğrencileri tarafından 28 Haziran-21 Temmuz tarihlerinde MEF Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. MEF Üniversitesi binasına ek olarak UNIQ Maslak içerisinde inşa edilen yeni MEF Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi stüdyolarının giriş alanını tanımlayan proje, mekanın kullanıcısı olacak fakülte öğrencilerinin inşa sürecinin bir parçası olmasına olanak sağladı. MEF FADA Hangar Projesi tasarım ekibi adına Burcu Serdar Köknar’ın, ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda yaptığı sunumdan edinilen bilgiye dayanarak tasarlanan öneriler 10 günlük yoğun bir çalışma sonucu ortaya çıktı.

Proje, FADA Hangar’ın giriş alanında kullanıcıların dinlenme, okuma, bir araya gelme ihtiyaçlarını karşılamak; sergileme, duyuru, kitaplık işlevlerine imkan sağlamak ve bir giriş alanı tanımlamak amacıyla tasarlandı. Birbirini tamamlayan üç tasarım önerisinden oluşan proje, uygulama sürecinin ve şantiye alanının kısıtlarından ötürü, ikisinin inşa edilmesiyle tamamlandı. Bu önerilerden ilki, içinde gezilebilir bir sergi duvarı; ikincisi, serbest oturma/dinlenme/okuma birimleri; üçüncüsü ise stüdyo girişini tanımlayan strüktürel elemanlardan oluşmaktadır.
 
 
 
 
 
 
İÇİ DIŞI BİR, Türkan Şoray İlkokulu, İstanbul
 
Tasarım Ekibi (Öğrenciler)
Evrim Arıkan 
Tuğçe Şimşek
İlayda Akdemir
Tuna Karataş
Ali Berk Beydili
İlkem Çirpik
Feridun Berke Güven
Buse Ayça Türk
İrem Yağmur Cebeci
Tutku Tunçkol
 
Proje Yürütücüleri
Tomris Akın
Sevince Bayrak
Cemal Temel
 
Uygulama Desteği
Sarıyer Belediyesi
 
Katkıda Bulunanlar
İKSV Tasarım Bienali
PATTU
DS Mimarlık 
Hikmet Açıkgöz (Sarıyer Belediyesi)
Recep Kara (Sarıyer Belediyesi)
 
Proje Tanımı
İçi Dışı Bir, MEF Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından Temmuz 2017'de Rumeli Hisarüstü Mahallesi'ndeki Türkan Şoray İlkokulu'nda gerçekleştirildi. Okuldan gelen talep doğrultusunda, mevcut dersliklerden biri Yabancı Dil Dersliği'nde dönüştürüldü. İlkokul öğretmenlerinin sunduğu ihtiyaç programı, öğrencilerinin "rol yapma oyunları" gibi alternatif öğrenme yöntemleri ile dil öğrenebilecekleri bir kurguyu içeriyordu. Tasarımın ekseninde yer alan açılıp kapanabilen perde, tasarım ekibinin bu ihtiyacı yorumlayarak alternatif bir sahne önermesi ile ortaya çıktı. Oturma birimleri ve masalar, farklı etkinliklerde kullanılabilecek senaryolara göre tasarlandı. Projenin tasarımında, "Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım" teması ve bunun ilkokul öğrencilerine aktarılması önemli bir karardı; derslikteki tüm mimari elemanlar yeniden kullanılan malzemelerle üretildi. İKSV'nin bağışladığı 3.Tasarım Bienali'ndeki polikarbonat ve mdf sergi standları, oturma birimlerine; metal kasnaklar ise perde strüktürüne dönüştü; PATTU ve DS Mimarlık'ın bağışladığı mdf levhalar ise oyun masaları ve sergi panoları olarak yeniden değerlendirildi.
 
 
 
MERZİFON, HIRKA
 
Tasarım Ekibi (Öğrenciler)
Oğuzhan Yıldırım
Tutku Ak
Arif Şahin
Furkan Enes Apaydın
Berra Nur Bay
Zülfüye Yıldız
Ece Savaş
Nevres Arın Aydoğdu
Oylum Akgul
Berfin Cantekin
Ahmet Faruk Akdeniz
Resul Emre Kaba
Burak Özcan
Gizem Gerçek
Proje Yürütücüleri
Kürşad Özdemir
Ozan Avcı
 
Uygulama Desteği
Merzifon Belediyesi
 
Katkıda Bulunanlar
Ertuğrul Sarıipek (Merzifon Belediyesi)
Hüseyin Arslan (Merzifon Belediyesi)
Hüseyin Bülbül
Alp Arısoy (Çekül Vakfı)
Hırka Köyü insanları
 
Proje Tanımı
Merzifon'da harap durumda bir değirmen yapısının içine inşa edilen 890 x 235 + 265 x 135 cm ölçülü ahşap strüktür, MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden 16 kişinin ürünü: 14 1. sınıf öğrencisi ve 2 yürütücü, 28 Haziran-20 Temmuz arasında Anadolu bozkırının kuzey eşiğinde gözlemlediler, konuştular, tasarladılar ve yaptılar. Yakın zamanda açılacak doğa yürüyüş parkurunun ilk istasyonu olacak yapının içinde çevredeki doğal hayatı tanıtan panolar sergilenecek, yürüyüşçüler için bir oryantasyon ve dinlenme istasyonu olacak. Yapı 5/10 kesitli ahşap profil ve alt bileşenlerinden oluşan rasyonel bir kurgu arz etmekte ve sergileme yüzeyi olarak 80x210cm kontrplak levhalar kullanmakta. İçine yerleştiği harap değirmen duvarları ile dokunmadan, boşluk bırakarak iletişim kuran strüktür düzeltilmiş doğal zemine yerleştirilen yapay taş temeller üzerine oturtularak zeminden kopuk bir şekilde inşa edildi. Yüzey artikülasyon seviyesi hem zeminde hem de cephelerde kademeli olarak değişen istasyon yaklaşıldıkça farkedilen mimari detaylara sahip. Izgara kabuğundan zarifçe sızarak danseden Anadolu güneşi Hititlerin gök tanrısı Teşup’a selam yollar gibi.

*Merzifon Belediyesi inşaat alanını, malzemesini, konaklamayı ve birçok diğer imkanı sağladı. ÇEKÜL Vakfı MEF ile Merzifon Belediyesi’ni buluşturdu, projeyi duyurdu.
 
  
 
DALGA , TÜRKAN ŞORAY İLKOKULU - SARIYER
 
Proje Ekibi
Zeki Furkan Sarılıcan
Mehmet Cihat Ayaz
Nursena Dörttaş
Aleyna Ayşe Köksal
Yunus Emre Bağcı
Büşra Ebrar Sayan
Ayşe Bilge Keçebaş
Benan Ataulusoy
İrem Çirpik
Gizem Çongar
Enis Kara
Ahmet Anıl Yapıcı
Nazlım Demir
Elif Erdem
Ezgi Herdem
Emre Yavuz
Erden Erdemir
Cenk Berke Budak
 
Proje Yürütücüleri
Ahmet Sezgin
Başak Eren
 
Proje Sponsoru
Türkan Şoray
 
Projeye ev sahipliği
Türkan Şoray İlkokulu
 
Uygulama Desteği
Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü
Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü
 
Proje Tanımı
Proje MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 1. sınıf öğrencileri tarafından 3-21 Temmuz tarihlerinde İstanbul Sarıyer Rumelihisarı mahallesinde yer alan Türkan Şoray İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Okulun arka bahçesinde konumlanan proje için, çocukların farklı imkanlarda kullanabileceği esnek bir oyun alanı tasarlama fikriyle yola çıkıldı. Okulun geniş arka bahçesinde yer alan yeşil alan ile sert zeminin sınırında ve bahçenin güçlü perspektife sahip girişinde insanları görsel olarak karşılayıp kendine çekecek bir yere konumlanmak proje için bir başlangıç noktası oldu. Dalga; farklı yükselti ve eğimlerde yüzeyler kullanılarak tanımlı olmayan, yaratıcı ve farklı karakterdeki oyunlara ev sahipliği yapabilecek bir oyun alanını hayata geçirmek amacıyla tasarlandı. 2 hafta boyunca MEF Üniversitesi’nde yürütücüler eşliğinde öğrenciler tarafından yoğun bir tasarım sürecinde tasarlanan proje, bu süre sonunda uygulamaya geçilerek gerçekleştirildi. Sarıyer Belediyesi Fen İşleri yardımı ve Türkan Şoray İlkokulu ev sahipliğinde ilkokulda okumakta çocuklar için tasarlanan proje, okulda yapılan gözlemler ve okul yönetimi ile yapılan görüşmelerle öğrenilen ihtiyaçları karşılayacak şekilde birçok farklı öğrenci grubuna hitap edecek ve eş zamanlı kullanılabilecek şekilde geliştirildi. Düz ve geniş bir alan olması sebebiyle farklı eylemlere olanak sağlamayan arka bahçede çocukların farklı şekillerde kullanabileceği düşünülen bir oyun alanı tasarımı ile çocuklara yönlendirici olmayan ve yaratıcı olmaya iten bir oyun alanı tasarlanmak amaçlandı: Proje farklı ivmelerle yükselen zeminde koşmak, kaymak, tırmanmak; geniş ve değişen eğimli alanda hareket etmek, grupça oynamak; bu alanlardan daha izole ve az eğimli alanda oturmak, sohbet etmek gibi daha sakin eylemlerle alanı zenginleştirmek gibi akla ilk gelen eylemlerin yanı sıra farklı kotlarda bulunarak farklı ilişkiler kuran bu 3 alanın çocukların yaratıcılığı ile tahmin edilmesi mümkün olmayan daha birçok eyleme ev sahipliği yapması hayal edilerek inşa edilmiştir.
 
Yerden yükselen “dalga” yüzeyleri, çocukların güvenle kullanabilmeleri için tamamen ahşap malzeme ile inşa edilip yükseltinin fazla olduğu alanlar ağlarla kapatılarak güvenli hale getirilmiştir. Dalga yüzeyler istenen formu verecek kesitlerin su kontrası ile hazırlanarak ters yönde 5*10 ebatlarındaki ahşap kerestelerle bağlanmasıyla strüktürü oluşturulduktan sonra yüzeylerin esnek su kontrası ile kaplanması ile hazırlanmış, yüksekliği fazla olan dalga kesiti de aynı şekilde hazırlandıktan sonra 5*10 ebatlarında ahşap kerestelerden oluşturulan geçirgen bir kafes içerisine asılarak hem alttan hem de yan yüzeylerinden geçişler sağlanması amaçlanmıştır.İZ, Türkan Şoray İlkokulu, İstanbul
 
Tasarım Ekibi (Öğrenciler)
Aylin Acar
Barkın Enes Makara
Betül Kesgin
Buse Kılıç
Eren Temel
Kaan Kızıltepe
Koray Baş
Mükerrem Seca Kişmir
Nur Hazal Atalay
Nisan İpek Akkuzu
Polen Yurtan
Seliz Pars
 
Proje Yürütücüleri
Burcu Serdar Köknar
Egemen Nardereli
 
Proje Desteği
Türkan Şoray

Uygulama Desteği
Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü
Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü
 
Proje Tanımı
“İZ” projesi , MEF Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 1. Sınıf öğrencileri tarafından Sarıyer Türkan Şoray İlkokulu ön bahçesinde gerçekleştirildi. Türkan Şoray İlkokulu’nda gerçekleştirilen 3 projeden biri olan İZ, ilkokul öğrencileri için bir yemek yeme/serbest vakit geçirme alanı olarak tasarlandı.

Mevcut kantin alanını yenilemesi, yeni imkanlar sağlaması ve alanı bütüncül bir niteliğe kavuşturması hedeflenen projenin hem tasarım hem de uygulama aşamasında Türkan Şoray İlkokulu yönetimi ve öğrencileri ile görüşüldü. Tasarım aşamasında ilk görüş ve beklentiler, daha sonrasında ise geri bildirimler ile proje geliştirildi.

MEF stüdyolarındaki 2 haftalık tasarım aşaması ve alandaki 3 haftalık uygulama sonucunda proje hayata geçirildi.
Tasarım sürecinde; belirlenen ihtiyaçlara ve sorunlara cevap verecek çözümler tek bir tasarım kimliği çevresinde bütünleştirildi. Çatı, duvar, cephe, iz tasarım/inşa grupları oluşturularak öğrenciler hem proje yönetimi konusu ile tanıştırılmış̧ oldu hem de lojistik avantaj elde edildi.

Çatı ekibi, strüktürlerin ve kaplama malzemesinin bakım onarım ile ilgilendi. Duvar ekibi; alanda gerekli görülen serbest yemek yeme alanlarını amfi düzeni ile tasarladı. İz ekibi alanın zemininde tasarım dilini sürdürecek serbest birimleri tasarladı. Cephe ekibi ise mevcut halinde kopukluk problemi olan yere; malzeme ve renk kullanımları ile yeni bir çehre kazandırdı.

Çalışmaya dahil olan her bileşene dokunması ve kimlik belirlemesi nedeniyle, proje “iz” olarak adlandırıldı. 
  
 

AKDENİZ ÜÇGENİ - ANTALYA ULUSLARARASI MİMARLIK BİENALİ
 

Proje Ekibi

Aras Kalkan, Ayberk Özdemir, Dilşad Turna, Eren Hatice Gedik, Gamze Adıgüzel, Merve Akdoğan, Osman Faruk Akkum, Rümeysa Aksoy, Serpil Kardaş, Şengül Has

Proje Yürütücüleri

Oral Göktaş, Sevince Bayrak

Proje Mühendislik Danışmanı ve Yapısal Ahşap Malzeme Sponsoru

Asmaz Ahşap Yapılar

Mehmet Akif Asmaz, Ömer Rahmi Peksu

UYGULAMA DESTEĞİ

Antalya Belediyesi

Antalya Mimarlar Odası
 

Akdeniz Üçgeni, Antalya Uluslararası Mimarlık Bienali için FADA öğrencileri tarafından tasarlanıp, inşa edilmiştir. Antalya’nın Akdeniz’i seyrettiği noktalardan birinde, Karaalioğlu Parkı’nda, gölgenin mekânsal gücünü denemek için tasarlanmış, tamamı ahşaptan imal edilmiş bir strüktürden oluşur. Arasına yerleştiği iki ağaçla gün boyu işbirliği yaparak, değişen ışık ve gölgelere sebep olan ahşap üçgenler, kamusal alanda bir yerleştirmenin insanla, güneşle, gökyüzü ve manzara ile kurabileceği ilişkileri çoğaltmayı amaçlamıştır. 

Strüktür, 180 adet 60 mm X 80 mm kesitlerinde GL24h mukavemet sınıfında ithal duo yapısal lamine ahşap profillerin ahşap için özel vidalar ile birleştirilmesi sonucu oluşan eşkenar üçgenlerin, 4’er derecelik açılar ile aynı eksen etrafında döndürülerek arka arkaya dizilmesi sonucu oluşmuştur. Zemin üzerinde kendi ağırlığı ile durmaktadır. Strüktür miradordaki ömrünü tamamlayıp, 8 ay kamusal alanda kaldıktan sonra sökülmüş ve MEF FADA Tasarla Yap stüdyosu kapsamındaki başka projeler için kullanılmıştır.

       

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Çerezleri nasıl kullandığımız, sildiğimiz ve engellediğimiz ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Çerez Politikası sayfasını okuyunuz.
x