top of page

Blues

2022

Design and Build! Studio Team:

Buse Baburşah, Anand Güneri, Özge Hamurcu, Ömer İnan, Ayça Kirezci, Sena Metin, Gökçe Özlü, Nazlıcan Salkım, Amine Taş, Can Yağcı, Elif Su Yıldırım, Dilay Yucaltı

Tutors:

Murad Adalı, Naz Kaya

Project Assistants:

Hasan Dönmez

Construction Support:

Collaborators:

MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Tasarla ve Yap! Stüdyosu kapsamında, fakülte öğrencileri tarafından 22 Haziran - 2 Temmuz 2022 tarihleri arasında tasarlanan ve uygulanan Blues, Ayazağa’da yer alan SAGEM - Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi kullanıcıları için oturma, oyun ve bostan alanları sunmaktadır.

Tasarım sürecinde eğitim merkezinin mekânsal ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuş, mevcut yapının saçak altına ve ilişkili olduğu açık alana yerleşen bir kurgu çerçevesinde yeni kullanım senaryoları üretilmiştir. Bu senaryolar doğrultusunda, oturma ve oyun eylemleri üzerinden gelişerek esnek kullanım biçimlerine ve farklı deneyimlere olanak sağlayacak bir tasarım hedeflenmiştir.

Blues, mekânsal olarak birbirini takip eden üç ana duraktan oluşmaktadır. Saçak altındaki alanda, çocukların, velilerin ve öğretmenlerin kullanımı için sabit ve hareketli oturma birimleri yer almaktadır. Hareketli birimler, boyutları ve dizilim olasılıkları itibariyle farklı türde sosyal eylemleri mümkün kılmaktadır. Çocukların beden ve hareket ilişkileri düşünülerek tasarlanan oyun alanı, yatay ve düşeyde hareket sürekliliği sağlayan dinamik bir parkur tanımlamakta; aynı zamanda giriftleşen bir yapı içinde oturma ve bostan alanlarını birbirine bağlamaktadır. Kent sakinleri olarak çocukların, erken yaşta toprakla ve tarımsal üretimle buluşmalarını hedefleyen bostan alanı ile kurgu tamamlanmaktadır.

Ayazağa’daki çocuklara sorarsanız; burada “bir günde yapılabilecek her şey” vardır. Ayrıca, zamanın “harcandığı güzel, eğlenceli ve çılgın” bir öneridir.

bottom of page