top of page

Hav³

2021

Design and Build! Studio Team:

Ali Fatih İdemen , Alp Mırıkyiğit , Aslı Ataç, Aslışah Arıca, Burcu Yavaş, Buse Ayaz, Dilan Erdoğan, Doğa Kökler, Duygu Şahin, Furkan Bıçakcı,Gizem Helvacıoğlu, Gözde Uysal, Gülsün Tuba Çam, İdil Çekim, Mertcan Vatansever, Murat Tanrıkulu, Şahinde Nur Tatlısu, Şakir Emre Mürseloğlu, Tuğçe Tanrıverdi, Yücel Dilara Karatuluk, Zeynep Acar

Tutors:

Osman Faruk Akkum, Sevince Bayrak, Ubeydullah Yaşar

Project Assistants:

Begüm Nar, Berfin Az, Elif Lahor, Enes Kaya, Sümeyye Nur Öztürk

Construction Support:

Collaborators:

Baba Yapı, TORID, Nazımiye Anaokulu

Hav³ is a recreational unit made of plywood. The multi-functional modular design is easy to construct. Campuses, schools gardens, city parks are the places where the design could be used. The number of modules could be increased depending on the need.
Children can use this design for playing, chatting, resting, and eating. The significance of the design is serving both people and animals. Under the boxes, there are shelters for animals that could be used on sunny and rainy days. Over the boxes, there are backrests on which flower pots could be hung.
The design is lifted from the ground in order to be protected from water. The lower part of the design that lifts the unit can be replaced when necessary. If required, the modules are multiplied and used as an open-air classroom.
There are two different modules, and one of them offers more space as shelter. The rising boxes create an open-air classroom.

Hav³, iki birimden oluşan kontraplak oturma grubu; kolaylıkla inşa edilebilen ve taşınabilen, modüllerin dönüştürülebildiği, birden fazla eyleme hizmet eden bir tasarım. Kampüs, okul bahçesi, şehir parkları gibi toplu kullanıma açık olan alanlarda ihtiyaca ve iklim koşullarına göre farklı konumlarda kullanılmasına olanak sağlar. Kullanılacak alanın büyüklüğü ve ihtiyaca göre modüller kolaylıkla çoğaltılabilir.
Sohbet, dinlenme, oturma, yemek yeme, oyun oynama, seyretme vb. eylemlere imkan verir. Tasarımın ayırt edici özelliği, hem hayvanlar hem de insanlar için farklı kullanımlara imkan veriyor olması. Tasarım, hayvanlara oyun oynayabilmeleri dışında, hayvanların kendilerine ait atanmış özel alanları kullanarak farklı iklim koşullarına karşı korunabilmeleri için de olanak sağlar. İnsanların konforu ve güvenliği için tasarlanan sırtlıklar, istenirse saksılıkların da eklenmesine imkan sağlar.
Tasarımı zeminden koparmak için tasarlanmış yükseltici ayakların entegresi, modüllerin korunmasına yardımcı olur. Ayakların zarar görmesi durumunda kolayca tekrar üretilebilmesi ve değiştirilebilmesi de tasarımın önemli bir özelliği. Aynı zamanda da amfi benzeri yapısıyla da alternatif ve her zaman kullanılan derslik yapısından uzaklaşarak yeni bir sistem oluşturuyor.
Ana modelde, üçlü küp modül ile benzer olarak, alt kotta köpekler için daha geniş bir barınma alanı bulunuyor. Üst kota sıralanmış basamaklar ile açık amfi alanı oluşturuluyor.

bottom of page