top of page

Kıstırma

2022

Design and Build! Studio Team:

Arda Durmaz, Aslı Baysal, Berk Anteplioğlu, Buket Erkol, Eda Helin Özarabacı, Elif Buse Demirkaya, Deniz Demirkol, Duru Tunç, Rana Çebi, Sinan Bilge, Osman Berke Karabiber

Tutors:

Derya Uzal, Eda Yeyman

Project Assistants:

Beyzanur Meriç, İrem Çetin

Construction Support:

Collaborators:

Keşan Municipality

Kıstırma was designed and built by the first year students of the MEF University Faculty of Art, Design and Architecture within the scope of Design and Build! studio, between 27 June and 7 July 2022, in cooperation with Keşan Municipality and MEF University, for the users of Keşan Municipality Atatürk Stadium. The project is right next to the Keşan Atatürk Stadium, which is an important part of the social life of the local people and the actively used walking track; it was designed for an idle area between basketball and football fields. The platform was built as a spectator platform that provides watching, sitting and resting functions, giving a view to both fields. During the design phase of the study, which took place in Istanbul, the project team experimented with physical and digital models, aiming to use the space actively and to create a two-way use with different angles. From these trials, the most suitable design for the land and users was built on site. Alternative encounters were provided for users with various seating units placed between the trusses of different heights and widths of the seating unit.

Kıstırma; MEF Üniversitesi, Tasarla ve Yap! Stüdyosu kapsamında Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi birinci sınıf öğrencileri tarafından, 27 Haziran - 7 Temmuz 2022 tarihleri arasında, Keşan Belediyesi ve MEF Üniversitesi işbirliğiyle, Keşan Belediyesi Atatürk Stadyumu kullanıcıları için tasarlandı ve inşa edildi. Proje yerel halkın sosyal hayatının önemli bir parçası olan Keşan Atatürk Stadyumu’nun, aktif olarak kullanılan yürüyüş parkurunun hemen yanında; basketbol ve futbol sahaları arasında atıl kalmış bir alan için tasarlandı. Platform her iki sahaya görüş açısı veren, izleme, oturma, dinlenme fonksiyonlarına olanak sağlayan bir seyirci platformu olarak inşa edildi. Çalışmanın İstanbul’da gerçekleşen tasarım aşamasında proje ekibi, alanı aktif bir şekilde kullanmak, farklı açılar ile çift yönlü bir kullanım oluşturmayı amaçlayarak maket ve model denemeleri yaptı. Bu denemelerden arazi ve kullanıcılara en uygun tasarım, yerinde inşa edildi. Oturma biriminin, farklı yükseklik ve genişlikteki makasları arasına yerleşen çeşitli oturma birimleri ile kullanıcılar için alternatif karşılaşmalara imkan sağlanmış oldu.

bottom of page