top of page

miev

2023

Design and Build! Studio Team:

Alperen Ateş, Bilge Önder, Ceren Görgülüler, Defne Çınçın, Duru Ecem Öksüz, Enes Akgül, Gülce Bakmay, Hakan Yüksel, İrem Albayrak, Nisan Tekin, Melisa Ortatuna, Şevval Naz Yılmazer, Zeynep Gülin Sipahi.

Tutors:

Ahmet Sezgin, Tomris Akın.

Project Assistants:

Sude Daban, Dilay Yücaltı.

Construction Support:

Koç Kereste.

Collaborators:

Beşiktaş Belediyesi Kedi Barınağı Gönüllüleri ve Beşiktaş Belediyesi Veterinerlik Dairesi.

Due to the cooperation with Beşiktaş Municipality Veterinary Affairs in previous years, it was learned that for the 2023 DBS, an arrangement was needed for cats to move and play as part of their rehabilitation in the interior of the shelter where disabled cats stay. With the information from the shelter's volunteers, cat caretakers, and the support of students who own cats, we tried to create a fun track for cats called "miev." Hammocks, play balls, resting and sunbathing areas at different levels, and water and food bowls were placed on a wooden grid.

Beşiktaş Belediyesi Veterinerlik işleri ile önceki yıllarda yapılan işbirliği nedeni ile 2023 DBS için engelli kedilerin kaldığı barınak iç mekanında kedilerin rehabilitasyonlarının bir parçası olarak hareket etmeleri, oyun oynamaları için bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu bilgisi geldi. Barınağın gönüllüleri, kedi bakıcılarından alınan bilgiler ve kedileri olan öğrencilerin destekleri ile kediler için "miev" adını verdiğimiz eğlenceli bir parkur oluşturulmaya çalışıldı. Ahşap bir gridal yapıya hamak, oyun topları, farklı kotlarda dinlenme, güneşlenme alanları ve gridin ucuna su, mama kapları yerleştirildi.

bottom of page