top of page

Re-bench

2022

Design and Build! Studio Team:

Alara Hocaoğlu, Begüm Karail, Doğa Ataalkın, Emel Öztürk, Engin Demir Denk, Ezgi Güner, Murat Işık, Rümeysa Doymuş, Selin Özgül, Simay Sefil, Simge Nur Doruk, Yağmur Kaya

Tutors:

Didem Sağlam, Kürşad Özdemir

Project Assistants:

Büşra Ünsal

Construction Support:

Collaborators:


Birlikte oturmak, nefes almak, çay içmek: 2022 MEF FADA DBS programında yapılan re-bench projesi bu 3 eylemi barındırır. Kamusal kent dokusunu inşa eden, düzenleyen, kontrol eden belediye işçileri projenin kullanıcılarıdır. Günün farklı saatlerinde, verdikleri arada bir araya gelir bu mekanı kullanırlar.

Sarıyer Belediyesi’nin FADA DBS programında süregiden paydaş rolü sayesinde çalışma kullanıcılar ile direkt temas içinde, katılımcı bir süreçte oluştu. Kullanıcılar mekanın tasarım, uygulama ve modifikasyon süreçlerini izlediler, katılım gösterdiler. Yapılan işin temel ölçeği insan bedeni ve hareketi oldu. Belediye Fen İşleri insanlarının yapma tecrübesi projeye hem kaynak oldu hem de insani etkileşim boyutunu ortaya çıkardı.Projenin sınırlı hacmi detay ölçeğinde özelleşmeyi gerekli ve mümkün kıldı. Süreçte tatmin edici detaylara ulaşmak için denemeler yapmak, yanılmak, bozmak, iyileştirmek, tekrar kurmak alışılan bir dizi haline geldi.

2022 yılının yazında yaşanan ekonomik iklimin kısıtlayıcı etkisi çevresel (ve mali) ayak izi açısından bir fırsata dönüştü. Projede yer alan ahşap profillerin ve bağlantı bileşenlerinin yaklaşık tamamı daha önce kullanılmış-sökülmüş (ya da elde edilmiş-depolanmış) malzemeden elde edildi. Tedarikteki verim yapısal sistemde de sürdürüldü: oturma yüzeyi ve üst örtü taşıyıcıları dikkatli bir artikülasyon içinde bir araya getirildi. Hatta yapı uğraması muhtemel tadilatlara da imkan verecek şekilde düşünüldü.

Bir arka avluda gizlenmiş re-bench açık havada çalışan, enerjisi yüksek, paylaşıma açık FADA öğrencileri tarafından öz kaynaklarla ortaya çıkarıldı, belirlenen sürede kullanıcılarına teslim edildi. Şimdi kullanımını ve geçireceği dönüşümü izleme zamanı.

bottom of page