top of page

Siesta

2022

Design and Build! Studio Team:

Aralya Gülçe, Aslı Özel, Ayşe Elif Tetik, Beyda Eflatun, Candan Oran, Cansu Berberoğlu, Duygu Munir, Ece Buse Özdemir, Ece Eylül Değirmenci, Erdeniz Turan, Erva Sayar, Gülan Eşsiz, İlayda Yılmaz, İrem Güvercin, Irmak Kahraman, Kaan Ege Ceylan, Karya Karaağaç, Kayra Doğa Öztürk, Mevlüt Cem Kalay, Özgür Biçen, Şevval Pelin Karagülle, Şükriye Nihal Koyuncu, Tuana Erdoğan, Yiğit Balseven, Zeynep Begüm Bozkurt, Zeynep Ünlü

Tutors:

Benek Çinçik, Eyüp Arıkboğa, Osman Faruk Akkum, Zeynep Aydemir

Project Assistants:

Doğa Özer, Kağan Aydın, Tan Nuhoğlu, Zeynep Su Özdemir

Construction Support:

Bodrum Belediyesi

Collaborators:

Bodrum Belediyesi, Garaova Tarım Park Uygulama ve Araştırma Merkezi, Babun Play, Ahu Sökmenoğlu Sohtorik

Siesta was designed and built by MEF University Faculty of Arts, Design and Architecture students between 15 - 25 June 2022 at Garaova Farm Park in Etrim village, Bodrum. Siesta is a platform for visitors and locals for viewing lavender gardens and gathering for various occasions at the farm park.
Creating a new recreational focus area with a strong relationship with lavender gardens and adding value to the farm park were aimed during the design phase. The platforms were built on different levels for adapting the slope and vertical timber shading panels were aimed to allow a day long use. Positioning of the platforms were decided according to the shadow of the pine tree during the day, and the shading panels expanded this area.
Siesta is completed with the support of Bodrum Municipality, Garaova Farm Park, Director of Agricultural Services Benian Bilgi, Babun Play and Ahu Skmenoğlu Sohtorik.

Siesta, Bodrum Etrim köyünde konumlanan Garaova Tarım Park Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, MEF Üniversitesi 2022 Tasarla ve Yap! yaz stajı kapsamında, Sanat, Tasarım ve Mimarlık fakültesi öğrencileri tarafından 15 - 25 Haziran 2022 tarihleri arasında tasarlandı ve inşa edildi. Siesta, alanı ziyaret edenlerin ve yerel halkın faydalanabilmesi amacıyla, lavanta bahçelerine hakim bir noktada, seyir, bir araya gelme ve zaman geçirme amacıyla tasarlandı.
Tasarım sürecinde, yerleşilen alanın yeni bir odak yaratması, lavanta bahçeleri ile ilişkisinin güçlendirilmesi ve yerleştiği alana değer katması hedeflendi. Projenin, farklı kotlar oluşturarak bulunduğu eğimli arazi ile ilişki kurması ve farklı sıklıklarla yerleştirilen gölgelik panellerle günün her saati kullanılabilmesi en önemli tasarım kararlarını oluşturdu. Farklı kotlara yerleşen platformların konumu ve açısı, alanda mevcut olan çam ağacının gölgesinden yararlanmak üzere belirlenirken, gölgelik paneller de platformlara ve çevresine düşen gölge alanını genişletmek üzere yerleştirildi.
Siesta, Bodrum Belediyesi, Garaova Tarım Park Uygulama ve Araştırma Merkezi ve çalışanları, Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Benian Bilgi, Babun Play ve Ahu Sökmenoğlu Sohtorik’in destekleriyle gerçekleştirildi.

bottom of page